O czym należy pamiętać wybierając system alarmowy?

O czym należy pamiętać wybierając system alarmowy?

O czym należy pamiętać wybierając system alarmowy?

Możliwość komentowania O czym należy pamiętać wybierając system alarmowy? została wyłączona

Alarm jest potrzebny w obiektach różnego rodzaju – korzystają z niego banki, szkoły, prywatne gospodarstwa, biura, lokale usługowe i wiele, wiele innych. Ogromne zapotrzebowanie sprawia, że również podaż jest ogromna. Laikowi może być trudno rozeznać się w mnogości dostępnych ofert, dlatego często zdarza się, że choć wydaliśmy dużo pieniędzy na system alarmowy to nie jesteśmy z niego do końca zadowoleni. Co możemy zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji?

system alarmowy

Określenie potrzeb

 

Każda sytuacja jest inna, inny alarm będzie potrzebny w zakładzie fryzjerskim, inny w banku, jeszcze inny na budowie. Zanim zaczniemy szukać dostawcy usługi powinniśmy najpierw zastanowić się nad tym, czego potrzebujemy – możemy w tym miejscu skorzystać z pomocy doradcy, jednak dobrze byłoby, aby był on niezależny i nie chciał nam na siłę wepchnąć rozwiązań firmowanych przez swojego pracodawcę. Najważniejsze kwestie, jakie musimy ustalić, to jak dużo warte jest mienie, które zamierzamy chronić, jak duży jest obiekt, w którym chcemy założyć alarm i w jakiej znajduje się okolicy. Np: alarm do prywatnego mieszkania powinien nie tylko gwarantować bezpieczeństwo, ale również prywatność, co oznacza, że kamery powinny być włączone tylko wtedy, gdy aktywowany zostanie czujnik znajdujący się w pobliżu – wyjaśnia pan Paweł z http://www.instalproject.pl/.

Najtańszy nie zawsze znaczy najlepszy

Rozwiązania pochodzące od renomowanych dostawców są zazwyczaj bardzo drogie, jednak jak pokazuje praktyka – zazwyczaj nie warto na nich oszczędzać. Jeśli system alarmowy jest tani, to możemy być prawie pewni, że jego dostawca na czymś oszczędzał. Zazwyczaj ofiarą obniżania cen pada jakość urządzeń, często też jakość serwisu. Renomowane firmy co prawda każą sobie słono płacić, są jednak gotowe wziąć odpowiedzialność za alarmy i monitoring, jakie instalują. Jeśli zakładamy alarm – korzystajmy tylko z usług tych dostawców, którzy udzielą nam na niego gwarancji, zaoferują serwis i regularne przeglądy techniczne i którzy bez najmniejszego problemu odpowiedzą na wszelkie pytania o pochodzenie sprzętu czy opisujące go szczegóły techniczne.

 

System alarmowy musi być dopasowany do obiektu

Budynki mają swoją specyfikę. Wstępny projekt alarmu powstaje zazwyczaj w oparciu o dokumentację techniczną obiektu, później jest jednak wielokrotnie zmieniany i uzupełniany. Zmiany mogą być pokłosiem obserwacji projektanta fizycznie wizytującego obiekt lub serii testów. To niestety musi potrwać i jeśli pominiemy ten etap – sprytny włamywacz bez większego problemu obejdzie nasz system. Pomiędzy projektantami zabezpieczeń a włamywaczami trwa swoisty wyścig zbrojeń. Co prawda ci pierwsi dysponują większymi środkami, za to ci drudzy do perfekcji opanowali wykorzystywanie słabych punktów. Podczas wyboru systemu alarmowego jak ognia powinniśmy wystrzegać się rozwiązań technologicznie przestarzałych oraz przedsiębiorstw, które są gotowe założyć zabezpieczenia od ręki – system musi być uszyty na miarę, nie da się tego zrobić w kilka godzin.

Jeśli będziemy pamiętać o powyższych zasadach, alarm i monitoring powinny działać w sposób całkowicie nas satysfakcjonujący. Sięganie po rozwiązania nie spełniające powyższych kryteriów tylko z pozoru pozwalają oszczędzić. Tak naprawdę zabezpieczają nasze mienie w bardzo niewielkim stopniu, lub nawet nie zabezpieczają go w ogóle. Nie warto wyrzucać pieniędzy w błoto, nawet gdyby miały to być względnie niewielkie pieniądze.

Back to Top