Czym jest noktowizja?

Czym jest noktowizja?

Czym jest noktowizja?

Możliwość komentowania Czym jest noktowizja? została wyłączona

Ludzki wzrok został stworzony przede wszystkim do funkcjonowania w ciągu dnia. W odróżnieniu od drapieżnych zwierząt, u których ten zmysł się wyostrza, nie gwarantuje tak doskonałej widoczności w ciągu nocy, przy mocno ograniczonym świetle. Nie stanowi to jednak problemu, bowiem zaprojektowano szereg rozwiązań, które mają na celu pozbycie się tego problemu. Jednym z nich jest noktowizja (https://epasjonaci.pl/pl/menu/noktowizja-419.html).

Skuteczność działania

Noktowizor, czyli urządzenie działające na jej bazie, umożliwia wyraźne obserwowanie otoczenia po zapadnięciu zmierzchu. Wbrew pozorom nie jest to osiągnięcie najnowszej techniki, lecz wynalazek który powstał już w 1926 roku i od tamtego czasu jest systematycznie udoskonalany. Składa się z takich elementów, jak: obiektyw, ekran lub okular, zasilanie, wzmacniacz obrazu, elektronika sterująca. Wzmacniacz obrazu potęguje natężenie światła pochodzącego z otoczenia (światło pobliskich latarni, księżyca lub gwiazd) do takiego stopnia, który umożliwia skuteczną obserwację. W efekcie osoba korzystająca z urządzenia otrzymuje wyraźny obraz. W całkowitych ciemnościach nie jest możliwe skuteczne używanie noktowizora, należy wtedy wspomóc go dodatkowymi źródłami światła.

punstynia

Wiele zastosowań

Noktowizja jest wykorzystywana między innymi przez myśliwych i żołnierzy. Zapewnia im możliwość dostrzeżenia wroga lub zwierząt, bez zdradzenia swojej obecności, czyniąc to dyskretnie. Obecnie dostępne są noktowizory czterech generacji, jednak te generacji trzeciej nie są przeznaczone do użytku cywilnego, a noktowizory czwartej generacji to wciąż narzędzia znajdujące się w fazie prototypów. Co mogą nam zaoferować ogólnie dostępne noktowizory? Bardzo wiele!  Znajdują się w wyposażeniu wielu pojazdów i budynków. W przypadku nieruchomości najczęściej służą one wspomaganiu monitoringu, co przekłada się na doskonałą widoczność w nocy i wzmożoną ochronę obiektu przed włamaniami, które najczęściej mają miejsce po zmroku. To udowadnia, że każdy może skorzystać z tego przydatnego rozwiązania, jakim są szeroko pojęte noktowizory.

Artykuł przy współpracy: Epasjonaci

Back to Top