Jaką grzałkę wybrać do akwarium? Co należy wiedzieć?

Jaką grzałkę  wybrać do akwarium? Co należy wiedzieć?

Jaką grzałkę wybrać do akwarium? Co należy wiedzieć?

Możliwość komentowania Jaką grzałkę wybrać do akwarium? Co należy wiedzieć? została wyłączona

Grzałka jest podstawowym wyposażeniem akwarium. Oczywiście niewielka część rybek nie potrzebuje regulowania temperatury wody, jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia. Na pewno w bardzo szybkim czasie będziesz chciał pozwolić sobie na zakup kolejnych i kolejnych gatunków rybek. Jednak bardzo często będzie dochodziło do sytuacji, w której nowe gatunki potrzebują właśnie regulacji temperatury wody. Dlatego lepiej jest być już przygotowanym od razu, a nie dopiero po zakupie rybek chodzić i szukać tej odpowiedniej grzałki.

Funkcja grzałki w akwarium

Po co właściwie grzałka jest potrzeba w akwarium? Jaką funkcję ona pełni? Oczywiście odpowiedź jest bardzo logiczna oraz łatwa. Organizmy potrzebują zachowania odpowiedniej temperatury. Tak samo jest w przypadku ludzi. Rybki również potrzebują właściwego nagrzania wody, w której przebywają. Dzięki temu zapewniasz im prawidłowy rozwój oraz komfort życia w nowym środowisku. Jednak nie tylko rybki wymagają zachowania odpowiedniej temperatury. Jest to również bardzo istotne dla roślin. Te z kolei potrzebują jeszcze dodatkowo odpowiedniego oświetlenia, które gwarantuje możliwość przeprowadzania fotosyntezy. Temperatura jest dla nich tak samo ważna, jak światło.

Filtr

Poza grzałką w akwarium na pewno powinien znaleźć się również filtr, który będzie dbać o czystość wody w akwarium. Grzałka natomiast pozwoli czuć się rybkom dobrze w ich nowym środowisku. Skutki źle dobranej temperatury dla tych małych stworzeń oraz roślin mogą nie być ciekawe, dlatego dobrze jest w tym zakresie poczytać i pozyskać informacje niezbędne do dokonywania prawidłowych ustawień ciepła.

Optymalna temperatura

W przypadku temperatury należy mieć na myśli przede wszystkim ciepło jakie panuje na podstawie akwarium oraz o temperaturze powietrza znajdującego się ponad lustrem wody. Zdecydowanie znaczna część ryb hodowanych w warunkach domowych jest ciepłolubna. Optymalna temperatura wody waha się pomiędzy 22 a 28 stopni Celsjusza. Dlatego właśnie należy podgrzewać wodę. Jest ona regulowana z tego względu, że zbyt niska lub – przeciwnie – za wysoka temperatura wody działać na niekorzyść roślin oraz ryb.

Ważny element

Grzałka jest bardzo istotnym elementem wyposażenia każdego akwarium. Dlatego należy starannie dobierać jej rodzaj do poszczególnych akwariów. Oczywiście jedna grzałka nie jest w stanie poradzić sobie z ogrzaniem wody w każdym zbiorniku. W tym celu należy zwracać uwagę na określone parametry takie, jak moc. Jest ona zawsze podawana na grzałkach przez producenta. Jej jednostką jej wat. Zakłada się, że na jeden litr wody przypada 1 wat mocy. Jednak jeśli akwarium znajduje się w pomieszczeniu, które jest dobrze ogrzewane, wówczas spokojnie wystarczy przyjmowanie 0,85 wata na jeden litr wody. Jeśli zbiorniki są większe, wówczas można zaniżać wartość nawet do 0,5 wata na litr.

Programowanie

W przypadku tych urządzeń istnieje również możliwość ich programowania. W ten sposób możesz ustawić różne cykle: dzienny oraz nocny. Na noc należy zmniejszać temperaturę o 2-3 stopnie w stosunku do stopni ustawianych za dnia. Takie rozwiązanie zapewni dobrą temperaturę do odpoczynku.

Przy współpracy z Sinkoplex.

Back to Top