Jak dobrać grzałkę do destylatora?

Jak dobrać grzałkę do destylatora?

Jak dobrać grzałkę do destylatora?

Możliwość komentowania Jak dobrać grzałkę do destylatora? została wyłączona

Pędzenie alkoholu to bardzo interesujący i szeroki temat, który zainteresuje niejednego konesera wyrobów alkoholowych. Jeśli jesteśmy zainteresowani próbą wyrobu własnego alkoholu i tego, jak bardzo różniłby się on od tego, jaki popularnie sprzedawany jest w marketach i masowo stoi na półkach sklepowych, warto zainteresować się też doborem odpowiedniej aparatury.

Grzałka do destylacji

Destylacja alkoholu to trzyfazowy proces, który polega na ulotnieniu odpowiedniej ilości alkoholu z destylatu tak, aby był on przydatny do spożycia. Wszytko to odbywa się z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Pierwsze pędzenie przeprowadza się z reguły w dużym naczyniu z zastosowaniem profesjonalnych grzałek, drugie i trzecie można już przeprowadzić w czajniku lub małym garnku.

Jaką wybrać?

Pierwszym krokiem do wybrania grzałki jest skontrolowanie stanu i zabezpieczenia bezpieczników w miejscu, w którym mamy zamiar pędzić bimber. Moc grzałki powinna być dostosowana do bezpieczników, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo użytkowania całej aparatury. Dla zabezpieczenia o wielkości 16A perfekcyjnie dopasowana moc grzałki będzie wynosiła 3,5KW. Jeśli minimalna wartość zabezpieczenia rozpoczyna się przy 20 A, na spokojnie można spróbować wykorzystać grzałkę o mocy 4KW. Dodatkowo bardzo istotnym czynnikiem jest stan samej instalacji elektrycznej, ponieważ dla własnego bezpieczeństwa nie należy dodatkowo obciążać starych aluminiowych instalacji.

Czym się kierować?

Przy wyborze odpowiedniej grzałki (np. firmy Sinkoplex) ważnym parametrem jest również wielkość naczynia, w którym będziemy podgrzewać alkohol oraz rodzaj jego wypełnienia. Aby podgrzać zbiornik do odpowiedniej temperatury niezbędna jest pełna moc danej grzałki, a im większa jest zastosowana moc tym szybciej się on nagrzewa. Jeśli nasz zbiornik ma około 30 litrów i kolumnę o średnicy 50 mm, idealną mocą grzałki będą 2KW. Im większa średnica kolumny, tym większa może być moc grzałki. Zawsze należy jednak dostosować jej moc do zabezpieczenia.

Back to Top