Elektronika – celownik

Elektronika – celownik

Elektronika – celownik

Możliwość komentowania Elektronika – celownik została wyłączona

Celownik termowizyjny umożliwia celowanie z broni palnej nawet w warunkach utrudnionej widoczności wykorzystując różnicę temperatur pomiędzy celem a otoczeniem.

Czym jest to urządzenie?

Urządzenie pozwala wykryć cel w całkowitej ciemności a także przy obniżonej przejrzystości powietrza w obecności dymu i mgły. Celownik umożliwia rejestrowanie emisji długofalowego promieniowania podczerwonego działając w podobny sposób jak termowizor jednak konstrukcyjnie jest przystosowany do odróżniania potencjalnych celów od otoczenia a nie tylko poszczególnej analizy ciepła i temperatury.

celownik

Opis działania

Promieniowanie cieplne emitowane przez ciało oraz natężenie tego promieniowania rośnie wraz z temperaturą. Tak więc im cieplejsze ciało takie jak człowiek czy pracujący silnik emituje go więcej niż otaczające budynki a także roślinność. Mikrobolometryczny detektor zamontowany w urządzeniu rejestruje docierające do niego przez obiektyw promieniowanie natomiast układ mikroprocesorowy analizuje i przetwarza wszystkie dane po czym przekazuje je do wyświetlacza widocznego w okularze urządzenia. Celowanie z broni umożliwia układ tworzony przez termowizor celownika kolimatorowego, który do obrazu dodaje odpowiednią plamkę świetlną. Najnowocześniejsze termowizyjne celowniki posiadają wbudowane w nie układ tworzący celowniczy znak na obrazie termalnym. Termowizyjne urządzenia dostarczają inne informacje niż noktowizor pasywny. Dzieje się tak ponieważ pracuje on w innym zakresie podczerwieni wykorzystując głównie emisję promieniowania a nie jego odbicie ze szczątkowego oświetlenia. Z tego powodu skonstruowano celownicze urządzenia, które łączą w sobie cechy zarówno noktowizora jak i termowizora. Ich działanie polega na nałożeniu widocznych w innym kolorze sylwetek potencjalnych obiektów na obraz otoczenia pochodzący wprost z noktowizora. Krajem, który jako pierwszy rozpoczął produkcję celowników termowizyjnych były Stany Zjednoczone, jednak wraz z upływem lat ich wykonywaniem zajęły się także inne kraje w tym również Polska.

Back to Top