Słowo i dźwięk na falach elektromagnetycznych

Słowo i dźwięk na falach elektromagnetycznych

Słowo i dźwięk na falach elektromagnetycznych

Możliwość komentowania Słowo i dźwięk na falach elektromagnetycznych została wyłączona

Radio towarzyszy nam co najmniej od kilku pokoleń. Dla tych współczesnych jego działanie jest czymś naturalnym, bo w przeciwieństwie do internetowej sieci i telefonicznych zasięgów, fale radiowe możemy pochwycić nawet na pozornych odludziach – tak zwanych krańcach cywilizacji. Choć wielu z nas korzysta z tytułowego rodzaju medium, to niewielu zna metodę działania. W jaki sposób słowa i dźwięki rozpieszczają naszą wyobraźnię zasadzając się na elektromagnetyczne fale?

Kto wynalazł radio?

Wynalazcą radia jest serbski inżynier Nikola Tesla. Jego dzieło zostało docenione i uhonorowane w roku 1943 – wtedy to Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych oficjalnie przyznał twórcy prawo patentowe. Rozprawa odbyła się po śmierci twórcy, dlatego bardzo często ową zasługę przypisuje się Włochowi – Guglielmowi Marconiemu. Paradoks tkwi w fakcie, że uczony pochodzący ze słonecznej Italii sam przyznał, że bazował na dokonaniach Serba.

Patent konstrukcyjny

Patent konstrukcyjny Tesli powstał w roku 1900. Punktem wyjścia i swoistym fundamentem dla urządzenia stało się opracowanie konstrukcji cewki wysokonapięciowej posyłającej silne fale elektromagnetyczne. Mechanizm ten stał się przyczynkiem do pracy nad urządzeniem, które w roli odbiornika mogłoby owe fale pochłaniać. Zanim Tesla przeszedł od słów i technicznych rysunków do czynów, okazało się, że o kilka dni ubiegł do syn włoskiego kupca z Lombardii. Udział w wyścigu po rewolucję i honory brał udział także rosyjski fizyk – Aleksandr Popov. Ciekawostkę stanowi fakt, że początkowo radio znalazło zastosowanie względem przekazywania znaków popularnego alfabetu Morse’a. Następnym krokiem było ulokowanie na falach elektromagnetycznych dźwięku. W jaki sposób tak spektakularny wynalazek znalazł przełożenie z projektu na rzeczywistość? Zapytaliśmy o to fizyka – Sławomira Koniewskiego.

„Podstawę działania nadajnika radiowego stanowią dwa kluczowe elementy – generator oraz modulator. Generator odpowiedzialny jest za wytworzenie fali nośnej, czyli fali regularnej o częstości radiowej, zaś modulator spełnia rolę modyfikacji fali nośnej zgodnie z przekazanym sygnałem modulującym…”

W ten sposób zmodulowane fale są emitowane przez nadajnik, a następnie odbierane przez radiowy odbiornik w którym to zachodzi proces odwrotny. Modulacje fali odbieranej przekształcane są na sygnał elektryczny – ten zaś uskutecznia drgania membrany głośnikowej, czego konsekwencją jest wytworzenie fali akustycznej trafiającej do naszego ucha. Radio gra!

Przy współpracy ze sklepem Elektromaniacy mającym w swej ofercie czujnik zalania wodą.

Warto sprawdzić:

Tags:

Back to Top